szambo betonowe w czasie zimy

Właściwie zamontowane szambo bez problemów przetrwa zimę, nawet jeśli okaże się ona wyjątkowo mroźna. Nie ma obaw o ewentualne zamarznięcie, aczkolwiek z całą pewnością warto wykonać kilka czynności, które pomogą zapobiegać potencjalnym kłopotom w czasie najchłodniejszej pory roku. Nie jest to skomplikowane zadanie, a można dzięki niemu uniknąć problemów oraz dodatkowych kosztów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których nie korzysta się ze zbiornika – na przykład w trakcie zimowych wyjazdów.

Odpowiednio zainstalowane szambo nie zamarznie

Należy po raz kolejny podkreślić, że jeżeli zbiornik na szambo oraz cała domowa instalacja są zamontowane poprawnie, zagrożenie kłopotami spowodowanymi niską temperaturą jest bardzo nikłe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ szambo betonowe jest szczelne, a zachodzące w nim procesy fermentacyjne zapewniają odpowiednie warunki. Temperatura w zbiorniku bez wątpienia nie spada poniżej zera.

Oczywiście kluczową kwestią jest też właściwy montaż rur. Przede wszystkim powinny one znajdować się na odpowiedniej głębokości, czyli poniżej strefy przemarzania gruntu. Kolejna ważna kwestia to ich ułożenie pod prawidłowym kątem. Dzięki właściwemu spadkowi nieczystości przemieszczają się do szamba, a nie odkładają w rurach, co stwarzałoby ryzyko, że woda zamarznie i doprowadzi do niedrożności. Z tego powodu już na etapie zamawiania i montażu zbiornika betonowego na ścieki powinno się korzystać z usług ekspertów, którzy zagwarantują odpowiednie przeprowadzenie prac instalacyjnych. Dzięki nim sieć kanalizacyjna w gospodarstwie będzie pracowała właściwie przez cały rok.

Przed zimą warto zadbać o kilka kwestii

Wspomniane kwestie nie oznaczają, że nie warto się przygotować na przyjście mroźnej zimy. Z całą pewnością dobrze jest pamiętać o kilku istotnych czynnościach, które mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania domowej kanalizacji. Zamontowane w gospodarstwie szambo betonowe warto na przykład opróżnić przed nadejściem zimy. W ten sposób ograniczy się ewentualne ryzyko powstawania zatorów i zapewni wysoki poziom drożności. Dzięki temu nie będzie obaw, że zawartość szamba wróci do rur doprowadzających, a to niewątpliwie jedna z kluczowych kwestii dla właściwie działającego systemu.

Powinno się także pamiętać o odpowiedniej wentylacji zbiornika. Jest to szczególnie ważne podczas obfitych opadów śniegu. Gruba warstwa śniegu na powierzchni ziemi może blokować procesy wentylacyjne, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu pokrywy.

W niektórych sytuacjach szamba są bardziej narażone na zamarzanie w czasie zimy. Mowa o okresach, kiedy nie korzysta się z instalacji. Na działkach rekreacyjnych trzeba zatem opróżnić zbiornik przed zimą. To samo trzeba zrobić, jeśli planuje się dłuższy wyjazd w czasie panujących lub prognozowanych mrozów.