wykop pod szambo betonowe

Kwestia kontroli zapełnienia szamba betonowego jest bardzo ważna. W przeciwnym razie można przegapić moment napełnienia zbiornika lub może dojść do jego przepełnienia, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami: zniszczeniem kostki brukowej i roślinności, zalaniem sąsiedniej działki, przykrym zapachem w całej okolicy i mandatem, który może wynieść nawet 500 zł. Aby uniknąć podobnych sytuacji, warto zainstalować czujnik przepełnienia szamba – urządzenie umożliwiające pełną kontrolę nad poziomem nieczystości w zbiorniku.

Czujnik przepełnienia – do czego służy?

Czujnik napełnienia zbiornika składa się z odbiornika i kabla z zasilaczem. Oczywiście na rynku spotkać można także szambometry bezprzewodowe. Czujnik przepełnienia należy zamontować w miejscu, do którego jest łatwy dostęp – na przykład w piwnicy lub kotłowni. Sprawdzi się we wszystkich rodzajach zbiorników betonowych, zarówno nowych, jak i tych już funkcjonujących.

Instalacja sygnalizatora napełnienia szamba jest bardzo prosta. Polega na umieszczeniu sondy w zbiorniku, na poziomie pozwalającym zachować kilkudniowy bufor bezpieczeństwa. Następnie czujnik łączy się z centralką, którą umieszczamy w domu lub w piwnicy. Wskaźnik napełnienia szamba to niewielkie urządzenie, a dzięki estetycznemu wykonaniu nie rzuca się w oczy, zapewniając jednocześnie czytelność komunikatów.

Zalety montażu sygnalizatora napełnienia szamba

Tradycyjna kontrola poziomu nieczystości w zbiorniku nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Z tego powodu instalacja czujnika napełnienia szamba to doskonałe rozwiązanie. Jest wygodne, oszczędne i daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o obowiązku kontrolowania poziomu cieczy w zbiorniku betonowym ani wielokrotnie do niego zaglądać, co jest szczególnie uciążliwe zimą w przypadku zamarznięcia włazu.

Jego dodatkowym atutem jest prosta budowa, łatwy montaż i niezawodność urządzenia. Szambometr przewodowy jest bezobsługowy. Nie wymaga konserwacji ani wymiany baterii. Posiada czytelny panel oraz sygnalizację akustyczną i świetlną. Pozwala zapobiec przykrym i kosztownym konsekwencjom przepełnienia szamba, dając użytkownikom komfort eksploatacji. Poza tym czujnik do szamba nie jest drogą inwestycją.

Jak zamontować szambometr?

Montaż szambometra jest prosty, o czym była już mowa. Jak to dokładnie wygląda? Najpierw należy wywiercić otwór w bocznej ściance studzienki (poniżej metalowej pokrywy włazu). Następnie przez wywiercony otwór wprowadza się przewód do wnętrza zbiornika i podłącza sondę. Ostatnim krokiem jest umieszczenia sondy na odpowiedniej głębokości. Teraz już tylko wystarczy połączyć przewód sygnałowy przychodzący ze zbiornika do przewodu przy panelu i włożyć wtyczkę zasilacza do gniazdka.

Na uwagę zasługuje fakt, iż umieszczona w zbiorniku sonda jest odporna na agresywne środowisko chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, co czyni ją praktycznie bezawaryjną. Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i rozwiązań technologicznych.