zbiornik na szambo

Choć szambo betonowe jest najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem, może się zdarzyć, że niewłaściwa eksploatacja lub nieregularne oczyszczanie doprowadzą do niemałych problemów. Skąd wzięła się ich popularność? Otóż zbiorniki betonowe są niezwykle szczelne i trwałe, a ich ciężar pewnie osadza je gruncie. Można budować je z z gotowych półfabrykatów lub montować bezpośrednio na placu budowy. Są również bardzo wytrzymałe, a co się z tym wiąże, nie wymagają kotwiczenia i dodatkowych płyt. Szambo betonowe dwukomorowe i większe umożliwia również regularne rozprowadzanie nieczystości w gruncie. Niestety, pewne nieodpowiednie działania sprawiają, że szambo śmierdzi, wylewa albo w zbiorniku powstają przecieki. Najczęściej jest to niewłaściwa eksploatacja albo spłukiwanie szkodliwych dla zbiornika substancji.

Dlaczego śmierdzi z szamba?

Problemy z szambem? Jakie mogą być ich przyczyny? Otóż szambo śmierdzi w domu z różnych powodów. Niewłaściwa eksploatacja i zbyt rzadkie sprawdzanie stanu zbiornika to tylko jedne z wielu możliwości. Wieloletnie użytkowanie może prowadzić również do powstawania pęknięć i nieszczelności. Winne jest między innymi stosowanie niebezpiecznych środków czystości oraz innych chemikaliów, a także spłukiwanie w toalecie niedopałków papierosów, patyczków do uszu, pieluch, sierści oraz innych produktów higienicznych.

Bezwzględnie nie wolno również wlewać do toalety benzyny, farb, smarów i olejów oraz chemicznych środków ochrony roślin. Poza tym, jeśli zbiornik zapełni się przedwcześnie lub nie zostanie opróżniony na czas, również wtedy śmierdzi szambem w domu. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie.

Jak często wywozić szambo? Zależy to od ilości komór. Na przykład zbiornik z jedną komorą należy opróżniać co 2 tygodnie, a szambo dwukomorowe raz na 3 miesiące.

Jak zapobiec problemom z szambem?

Gazy z szamba to nie jedyny problem, z jakim boryka się wiele właścicieli zbiorników betonowych. Na szczęście przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli zapobiegać problemom z szambem. Oprócz nie spłukiwania w toalecie niebezpiecznych dla zbiornika środków, o których była mowa wyżej, ważne są również regularne przeglądy całego systemu co około 2-3 lata. Dzięki nim można szybciej zauważyć przeciek i go wyeliminować zanim doprowadzi do poważnych uszkodzeń, a w konsekwencji konieczności wymiany zbiornika na nowy. Poza tym trzeba dbać o regularne opróżnianie szamba. W kontrolowaniu poziomu ścieków może pomóc instalacja czujnika napełniania szamba.

Można też zabezpieczyć szambo betonowe, ograniczając zużycie wody. Nie chodzi tu oczywiście o rzadsze branie prysznica, ale o zakręcanie wody podczas mycia zębów lub golenia czy nalewanie odpowiedniej ilości wody do wanny, nie więcej, niż wymaga od nas kąpiel. Warto też zakręcać kurki, kiedy nie są używane.

Poza tym wokół szamba warto posadzić trawę, zwłaszcza jeśli posiada się pole drenażowe. Dlaczego trawę a nie drzewa? Ponieważ korzenie rozrastające się pod ziemią mogłyby uszkodzić zbiornik. Nie należy również parkować w pobliżu szamba ani przez nie przejeżdżać, aby nie dopuścić nie tylko do uszkodzenia zbiornika, ale także rur i innych elementów systemu.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z szamba?

Szambo śmierdzi w domu? Na szczęście istnieje sposób na pozbycie się przykrego zapachu. Ponieważ jest to zależne od ciśnienia, które tworzy się w wyniku pracy związanej z wysysaniem przez szambowóz całej wody, która znajduje się między innymi w brodzikach i toaletach, wystarczy zamontować na stropie zbiorników betonowych kominek wentylacyjny do szamba czy inaczej komin odpowietrzający. Pozwoli to uniknąć przykrej woni, która jest niestety odczuwalna niemal w całym domu.

Co wsypać do szamba, żeby nie śmierdziało?

Na gazy z szamba jest jeszcze inny sposób, a mianowicie wsypanie do zbiornika neutralizatora do szamba w postaci odpowiedniego biopreparatu przyspieszającego rozkład związków organicznych. Wystarczy około 1-2 razy w miesiącu wsypać ów środek do toalety, a uda się zapobiec wydostawaniu brzydkiego zapachu z wentylacji

Jakie gazy występują w szambie?

Z jakimi gazami w szambie ma się do czynienia? W zbiornikach betonowych gromadzą się gazy cięższe od powietrza, a konkretnie: dwutlenek węgla, metan i siarkowodór. Zawartość każdego z nich w powietrzu jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Już jeden wdech może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia. Należy bowiem wiedzieć, że:

  • dwutlenek węgla wypiera tlen z układu oddechowego i kilka wdechów prowadzi do utraty świadomości;
  • metan powoduje znieczulenie ogólne organizmu;
  • bardzo silnie działający siarkowodór, w dużym stężeniu – nawet przy jednym wdechu – powoduje porażenie układu oddechowego, a w konsekwencji śmierć.

Powietrze atmosferyczne to mieszanina gazów: azotu 78%, tlenu 21%, i innych gazów, których jest 1%. Jeśli więc w powietrzu, którym oddycha człowiek, znacząco spadnie zawartość tlenu lub wzrośnie zawartość dwutlenku węgla, siarkowodoru lub metanu, zagrożenie życia stanie się bardzo poważne i realne.

Czy smród z szamba jest szkodliwy?

Oddychając zatrutym powietrzem z szamba, można stracić przytomność, przez co nie da się samodzielnie opuścić miejsca zagrożenia, a kolejne osoby, które będą próbowały udzielić pomocy, również staną się ofiarami. W przypadku poważnych problemów z szambem lub rozległej awarii najlepiej wezwać wyspecjalizowaną firmę i nie ryzykować własnego życia.

W naszym kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia gazem z szamba. Osoba, która – z różnych przyczyn – znajdzie się w środku zbiornika jest narażona na działanie silnie trującego siarkowodoru. Już samo pochylenie się nad szambem może doprowadzić do zatrucia. Istotny jest również fakt, że gazy występujące w ściekach są nie tylko duszące i trujące, ale również wchłaniają się przez skórę człowieka, a to stwarza śmiertelne zagrożenie.