flota

Szambo może mieć różną ilość komór betonowych. Wyróżnia się szamba jednokomorowe i wielokomorowe, w tym szamba dwu- i trzykomorowe. Najbardziej popularne w przypadku domków jednorodzinnych są szamba dwukomorowe, jednak nie oznacza to, że pozostałe rodzaje są nieopłacalne i nie warte uwagi.

Zastanawiając się, jakie szambo wybrać, należy wziąć pod uwagę cechy poszczególnych typów i możliwości terenu, na którym znajduje się działka. Szamba betonowe różnią się między sobą – i to nie tylko ilością zbiorników przelewowych. Które zatem rozwiązanie jest najlepsze, zarówno pod względem użytkowym, jak i finansowym? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza poniższy artykuł.

Szamba betonowe jednokomorowe

Jak sama nazwa wskazuje, szamba jednokomorowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają jedną komorę betonową. Są również bezodpływowe. Co to oznacza? Że co jakiś czas (około 14 dni) muszą być opróżniane przez wóz asenizacyjny, czyli szambiarkę. Oczywiście należy za tę usługę zapłacić. Tym jednak, co wyróżnia szambo jednokomorowe jest stosunkowo niska cena i możliwość montażu na terenach podmokłych.

Podsumowując, do zalet szamba betonowego jednokomorowego zalicza się:

  • mniejsze ograniczenia pod względem montażu; bez problemu sprawdzi się na podmokłym terenie;
  • niska cena montażu.

Natomiast jego wady to:

  • mniejsza pojemność;
  • koszty związane z częstymi wizytami szambiarki.

Szamba wielokomorowe

Jak uprzednio wspomniano, większość użytkowników wybiera zbiorniki wielokomorowe, a konkretnie szamba dwukomorowe. Skąd popularność tego rodzaju zbiorników betonowych? Przede wszystkim wiąże się to z większą ilością komór i zasadą działania. Co więcej, każda z komór, w przypadku szamb wielokomorowych, posiada swój własny komin rewizyjny, czyli tzw. kołnierz, aby można było dostać się do niej niezależnie i osobne włazy zabezpieczające dostęp do wnętrza zbiornika. Są przedzielone betonową przegrodą z otworem przelewowym (w przypadku szamb betonowych trzykomorowych są to dwie przegrody) i można je opróżniać rzadziej niż szamba jednokomorowe.

Szambo dwukomorowe – zasada działania

Szambo dwukomorowe to najbardziej popularny sposób odprowadzania i gromadzenia nieczystości. Składa się z dwóch komór betonowych, z których jedna stanowi 2/3 powierzchni całkowitej szamba i jest przeznaczona na nieczystości płynne, a druga służy gromadzeniu nieczystości grubych. Większa komora jest opróżniana przez szambiarkę co mniej więcej 2 miesiące, natomiast ścieki płynne z mniejszej komory za pomocą drenażu można rozprowadzić w gruncie lub odprowadzić do rowu melioracyjnego. Jak to możliwe?

Komora na nieczystości w formie płynnej jest czyszczona odpowiednimi szczepami bakterii. W ten sposób bakterie przetwarzają ścieki na wodę, którą można odprowadzić z szamba. Jest to całkowicie legalne i na takie rozwiązanie nie potrzeba żadnego pozwolenia z gminy. Najważniejsze jest natomiast zastosowanie odpowiednich bakterii. Są one niezbędne, ponieważ oczyszczają ścieki płynne w takim stopniu, że w zbiorniku pozostaje praktycznie czysta woda.

Kiedy nie stosować szamba dwukomorowego?

Szambo dwukomorowe nie wszędzie spełni swoją funkcję. Sprawdzi się tylko na terenach o właściwej strukturze gruntu, najlepiej piaszczystego, o dużym współczynniku przepuszczalności. Jego montaż jest absolutnie wykluczony na terenie podmokłym. Dlaczego? Ze względu na charakterystykę takiej powierzchni drenaż nie zadziała, a wręcz przeciwnie – zbiornik będzie w takim miejscu prawie cały czas pełny, a napełniać go będzie woda gruntowa. Poza tym nie do końca oczyszczone ścieki mogłyby zanieczyścić wody gruntowe, co jeszcze bardziej czyni go nieodpowiednim rozwiązaniem.

Szambo betonowe trzykomorowe

Zasada działania szamba betonowego trzykomorowego jest zbliżona do zbiorników o dwóch komorach. Znajdują się w nich dwie ścianki działowe i trzy kominki. Nadają się do przekształcenia szamba betonowego w przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków. W jaki sposób?

Stosując odpowiednią florę bakteryjną w środkowej komorze i dodając system napowietrzania. Ponieważ rzeczone zbiorniki posiadają aż 3 komory betonowe, pomieszczą największą ilość odprowadzanych z budynku ścieków ze wszystkich typów szamb. Są więc rozwiązaniem ekonomicznym i dedykowanym przede wszystkim dla domków wielorodzinnych. Jednak podobnie jak szamba dwukomorowe, ich montaż jest wykluczony w terenach podmokłych.

Jakie szambo wybrać?

Pozostaje więc pytanie, jakie szambo wybrać? Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, należy stwierdzić, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych są szamba dwukomorowe, a dla wielorodzinnych trzykomorowe – pod warunkiem, że stoją na odpowiednim, czyli nie podmokłym, terenie. To ograniczenie jest także kluczowe w przypadku pytania, co wybrać – szambo jednokomorowe czy dwukomorowe?

Jeżeli budynek stoi na terenie podmokłym, odpowiedź jest prosta. Plusem jest to, że budowa zbiornika z jedną komorą jest tańsza. Trzeba się jednak w tej sytuacji liczyć z kosztami związanymi z częstym oczyszczaniem szamba przez szambiarkę. Jest to więc dobre rozwiązanie, ale tylko w przypadku małej rodziny, ponieważ przy większej ilości osób staje się nieekonomiczne ze względu na konieczność regularnych wizyt szambiarki. Stąd też szamba jednokomorowe nie cieszą się zbytnią popularnością.

Podobnie zresztą jak zbiorniki trzykomorowe – choć mogą pełnić funkcję przydomowej oczyszczalni ścieków, są droższe od szamb dwukomorowych, a tym samym rzadziej budowane. Poza tym zbiorniki z dwiema komorami wydają się najbardziej praktyczne, a ich cena jest adekwatna do pełnionej funkcji.

Wybór konkretnego szamba betonowego to składowa wielu czynników i kwestia bardzo indywidualna. Zawsze najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zbiornik dopasowany do potrzeb i możliwości użytkowników.