zbiornik na szambo

Szambo to podziemny zbiornik, pozwalający na odprowadzanie nieczystości z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Zazwyczaj ma ono postać zbiornika bezodpływowego, wykonanego z betonu lub też tworzywa sztucznego. Szamba betonowe są w tej kwestii tradycyjnym, niezawodnym rozwiązaniem, stosowanym z powodzeniem od dziesięcioleci. Popularność tę zawdzięczają swoim wielu praktycznym zaletom. Zdecydowanie jedną z nich jest cena samego zbiornika. Z tego artykułu dowiemy się, ile kosztuje szambo betonowe.

Kiedy budować szambo?

Budowa szamba okaże się niezbędna w sytuacji, kiedy na posesji, na której planowaliśmy zbudować dom czy też prowadzić działalność gospodarczą, nie mamy możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Rozwiązanie takie stosowane jest również na tych terenach, gdzie budowa kanalizacji jest zaplanowana, jednak na jej powstanie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Rodzaje szamb betonowych

Znakomita większość inwestorów stawiających obecnie budynki na posesjach bez połączenia z lokalną siecią kanalizacyjną decyduje się na montaż szamba betonowego. Szamba betonowe mogą się znacząco różnić między sobą pod względem pojemności oraz konstrukcji zbiornika. Swego czasu najczęściej stosowanym rozwiązaniem była budowa zbiornika z łączonych betonowych kręgów. Obecnie, ze względu na ryzyko szybkiego pojawienia się nieszczelności w miejscach łączenia kręgów, szamba o takiej konstrukcji w szybkim tempie odchodzą w zapomnienie, zastępowane specjalnie w tym celu zaprojektowanymi i zbudowanymi zbiornikami o znacznie lepszych parametrach szczelności i trwałości.

Nowoczesne zbiorniki septyczne, zaprojektowane i zbudowane od podstaw do pełnienia roli szamba, są w stanie zagwarantować najwyższą klasę szczelności. Mogą także poszczycić się znacznie większą trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie substancji chemicznych. Dodatkowo ich ogromnym atutem jest niewątpliwie atrakcyjna cena. Ze względu na konstrukcję, rozmiary oraz właściwości techniczne możemy podzielić zbiorniki betonowe na modele jednokomorowe, dwukomorowe oraz wielokomorowe.

W Polsce największą popularnością cieszą się zdecydowanie zbiorniki jednokomorowe. Ich ogromną zaletą jest prostota konstrukcji, przekładająca się na łatwość instalacji oraz wysoką trwałość urządzenia. Wymiary zbiorników jednokomorowych pozostają stosunkowo nieduże, dzięki czemu są one doskonałą alternatywą dla wszystkich właścicieli niewielkich działek. Współczesne zbiorniki dwukomorowe oraz wielokomorowe są tylko trochę bardziej skomplikowane, natomiast dzięki większym objętościom sprawdzą się one na wszystkich tych posesjach, gdzie przewidywana jest intensywna produkcja nieczystości

Jakie szambo betonowe wybrać?

Wybierając zbiornik betonowy na szambo odpowiedni dla naszego domostwa, powinniśmy kierować się przede wszystkim rozmiarami posesji, na której planujemy je zainstalować, a także naszymi potrzebami i planowaną intensywnością użytkowania. Im większa jest liczba naszych domowników lub pracowników, tym większy zbiornik będzie potrzebny dla wygodnego funkcjonowania. Zdecydowanie warto przy tym pamiętać, że zakup mniejszego i tańszego zbiornika nie zawsze okaże się dobrym pomysłem czy też sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Zbiornik o małej pojemności będzie w przyszłości wymagał znacznie częstszego opróżniania, co wiąże się z regularnym opłacaniem usług firmy asenizacyjnej i długoterminowo może okazać się bardziej kosztowne, niż jednorazowa inwestycja w bardziej pojemny zbiornik.

Szambo – koszt montażu

Jakich konkretnie wydatków możemy oczekiwać, jeśli zdecydujemy się na montaż szamba betonowego? Abyśmy mogli bezproblemowo korzystać ze sprawnego i szczelnego szamba betonowego, musimy zrobić znacznie więcej, niż tylko wybrać i zakupić dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb zbiornik septyczny. Zakup szamba betonowego jest inwestycją, wiążącą się z następującymi kosztami:

  • koszt zakupu samego zbiornika na nieczystości,
  • koszty wszystkich niezbędnych robót ziemnych,
  • koszty wykonania wszystkich niezbędnych przyłączy,
  • koszty montażu zakupionego przez nas zbiornika.

Jeżeli planujemy montaż gotowego szamba betonowego na naszej posesji, najlepiej zrobimy decydując się na skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy świadczącej kompleksowe usługi związane z systemami szamba. Firma SEPTIC już od 25 lat specjalizuje się w produkcji oraz instalacji nowoczesnych szamb betonowych. Najwyższą jakość zbiorników betonowych SEPTIC potwierdza posiadany przez firmę Certyfikat EU (CE). Jest to dokument wyższy rangą od Polskiej Normy i Aprobaty Technicznej, uprawniający do produkcji zbiorników betonowych do sprzedaży na terenie całej wspólnoty europejskiej. Doświadczeni pracownicy firmy pomogą nam wybrać zbiornik najlepiej dopasowany do potrzeb naszych i naszej rodziny lub też biznesu, a także sami dokonają niezbędnych pomiarów, przetransportują wybrany zbiornik na miejsce i zajmą się jego instalacją. Decydując się na kompleksową usługę instalacji w firmie takiej jak SEPTIC nie musimy martwić się samodzielnym przygotowaniem terenu pod montaż, transportem dużego, ciężkiego zbiornika na posesję, wykonaniem właściwego wykopu czy też koniecznością wynajmu dźwigu.

Budowa szamba – cena

Ostateczny koszt wybudowania od zera szamba betonowego będzie się przede wszystkim wahał w zależności od tego, na jaki rodzaj oraz pojemność zbiornika septycznego się zdecydujemy. W przypadku zakupu zbiornika jednokomorowego o pojemności 8-10 tysięcy litrów możemy spodziewać się ceny w przedziale od około 1500 do 2500 zł. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup zbiornika dwukomorowego o pojemności 12 tysięcy litrów, powinniśmy liczyć z kosztami w zakresie od 3000 do 3500 zł. Oprócz ceny zakupu samego zbiornika na szambo, koszt całej inwestycji będzie musiał uwzględnić także koszty wykonania wykopu, transportu oraz podłączenia zbiornika, a także zasypania wykopu. Po podliczeniu wszystkich tych dodatkowych kosztów ostateczna cena inwestycji będzie się wahać od około 3500 do 6500 zł.