przygotowanie terenu do instalacji szamba betonowego

Podczas montażu szamba betonowego jedną z najważniejszych czynności jest właściwe osadzenie zbiornika na nieczystości. Jeśli zrobi się to poprawnie, można bezpieczne korzystać z tego rodzaju instalacji przez długie lata. Z całą pewnością warto mieć na uwadze ten aspekt. Oczywiście, aby tego dokonać, należy pamiętać o określonych normach i przygotowaniu całego procesu montażu. Wysokiej klasy szambo betonowe wymaga bowiem odpowiedniego wykopu, w którym będzie osadzone. Jego przygotowanie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania przyszłej instalacji.

Byle nie za wcześnie

Oczywiście istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać w związku z wykonaniem wykopu. Przede wszystkim powinien mieć on większe wymiary niż sam zbiornik. Przed montażem należy też zadbać o podsypkę, która zapewni ułożenie szamba w wymaganej pozycji. Wiadomo też, że istotnym elementem jest właściwa głębokość. Te wszystkie parametry oraz odpowiednio wykonane czynności zapewnią prawidłowe umiejscowienie zbiornika. Jest tylko jeden warunek – wykop musi zostać wykonany w odpowiednim czasie. Najlepiej, jeśli powstanie on w tym samym dniu lub dobę przed montażem szamba betonowego. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ można wtedy uniknąć między innymi niebezpieczeństwa osunięcia się ziemi ze ścian bądź gromadzenia wód gruntowych na dnie wykopu. Tego należy bezwzględnie unikać, by osadzenie zbiornika przebiegło w sposób prawidłowy.

Czy możliwe są wyjątki?

Na ogół więc nie powinno się spieszyć z wykopem, jeśli szambo betonowe ma zostać zamontowane właściwie. Czasami można wykonać dół nieco wcześniej, ale najlepiej jest to robić w gruncie, który nie grozi osuwaniem się, oraz jeśli ma się pewność, że nie istnieją w tym miejscu pokłady wód gruntowych. Wtedy przygotowania do osadzenia szamba można rozpocząć wcześniej. Są to jednak wyjątkowo sytuacje i zdecydowanie bezpieczniej jest stosować się do wytycznych, które zostały już przedstawione.